MĚSTO

Liverpool je město a metropolitní distrikt v regionu Severozápadní Anglie rozkládající se na východní části Merseyské zátoky. Počet obyvatel je 513 441 (2016).

Liverpool se rozkládá na pásmu pahorků vysokých maximálně 70 m. Centrum města se nachází asi 8 km ve vnitrozemí od Liverpoolského zálivu a Irského moře. Počet obyvatel Liverpoolu v roce 2002 dosahoval 441 477 a Merseyská konurbace měla v té době 1 362 026 obyvatel.

Liverpool je známým kulturním centrem především ve spojení s populární hudbou. Vznikla zde skupina Beatles a další. Na konci 19. století byl považován za druhý největší přístav impéria, protože přes jeho přístav procházelo nejvíce zboží ve srovnání s jinými britskými městy s výjimkou Londýna.

Město bylo také významným průmyslovým centrem. Ve 20. století ale ztratilo velkou část pracovních míst a je tak jednou z nejchudších částí Velké Británie.

Přesto, že král Jan roku 1207 ustanovil Liverpool jako distrikt, ještě v polovině 16. století dosahoval počet obyvatel města jen asi 500. V 17. století se postupně rozvíjel obchod a počet obyvatel mírně stoupal. V době Anglické občanské války byl Liverpool místem mnoha bitev včetně 18 denního obléhání. Roku 1699 byla z Liverpoolu vypravena první otrokářská loď do Afriky. S tím, jak se rozvíjel obchod s Indií, rozrůstalo se i město. První mokrý dok ve Velké Británii byl postaven v Liverpoolu roku 1715. Na konci století kontroloval Liverpool 40% evropského a 80% britského obchodu s otroky.

Albertův dok

Na počátku 19. století probíhalo 40% světového obchodního obratu Liverpoolem a to se odrazilo i ve stavbě mnoha honosných staveb. Roku 1830 byla zprovozněna železniční trať Liverpool and Manchester Railway. Počet obyvatel prudce rostl, zvláště po roce 1840 přílivem imigrantů především z Irska. Okolo roku 1851 tvořili Irové asi 25% obyvatel města. Na počátku 20. století se projevila další přistěhovalecká vlna z Evropy.

V průběhu druhé světové války byl Liverpool terčem osmi náletů, při nichž bylo usmrceno asi 2 500 lidí a byla zničena velká část obytných domů. V poválečné době bylo vybudováno mnoho obytných budov a největší dok ve Velké Británii - Seaforth Dock.

V 60. letech 20. století se město stalo centrem mladé kultury. V té době zde byla založena slavná skupina Beatles a jiné popové skupiny, které učinily město centrem populární hudby. Ekonomická úroveň města však od 50. let klesala a Liverpool ztrácel mnoho pracovních, upadaly postupně i místní doky. S rozvojem kontejnerové dopravy se stalo vybavení přístavu zastaralé. V 80. letech bylo procento nezaměstnaných ve městě jedno z nejvyšších v zemi.

Na konci 20. století se úřady města koncentrovaly na postupnou regeneraci ekonomiky. Liverpool se mimo jiné snaží využít popularity hudebních skupin vzniklých v 60. letech, a přilákat tak turisty.

Liverpool je spravován radou města Liverpool, jednou z pěti rad v rámci metropolitního hrabství Merseyside. Je rozdělen do 30 volebních okrsků pro volby do rady města. Pro volby do parlamentu je město rozděleno do 5 obvodů - Liverpool Garston, Liverpool Riverside, Liverpool Walton, Liverpool Wavertree a Liverpool West Derby.

Pod řekou Mersey prochází tři tunely - jeden železniční - Mersey Railway Tunnel a dva silniční - Queensway Tunnel a Kingsway Tunnel. Spojení mezi Liverpoolem a Wirralem je zajišťováno i Merseyským trajektem. Břehy řeky Mersey spojuje u Runcornu most Silver Jubilee Bridge (běžně známý jako Runcorn Bridge). Roku 2001 bylo Liverpoolské letiště, nacházející se nedaleko Speke, přejmenováno na Liverpoolské letiště Johna Lennona. Logo letiště obsahuje skicu namalovanou Johnem Lennonem a slova Nad námi je jen nebe, pocházející z jeho písně Imagine.

V roce 2002 využilo služeb Liverpoolského přístavu 716 000 pasažérů cestujících především na ostrov Man a do Irska.

Příměstské železniční spojení v Liverpoolu je zajišťováno Merseyskou železniční síti. Části této trati vedou v centru města většinou podzemím. Sestává ze dvou linek - severní linky vedoucí do Southportu, Ormskirku, Kirkby a Hunts Cross a linky wirral která vede přes Mersey Railway Tunnel a dále do New Brighton, West Kirby, Chester a Ellesmere Port.

Hlavní železniční stanicí pro dálkové vlakové spoje je Liverpool Lime Street station. Odsud je město spojeno s Londýnem, Birminghamem, Manchesterem, Prestonem, Leedsem, Scarborough, Sheffieldem, Nottinghamem a Norwichem

Liverpool je mezinárodně uznáván jako významné kulturní centrum s bohatou historií především v oblasti populární hudby. Během 60. let bylo město známé i svými básníky například Rogerem McGoughem a Adrianem Henri.

Významným hudebním tělesem ve městě je Královský liverpoolský symfonický orchestr, který pořádá koncerty ve Philharmonic Hall. Bohatá historie divadelního umění se odráží v mnoha divadlech nacházejících se v Liverpoolu - Empire, Everyman, Liverpool Playhouse, Neptune, Philharmonic Hall, Royal Court a Unity.

V Liverpoolu se nachází i několik významných galerií - Walker Art Gallery uchovává mimo jiné obrazy prerafaelistů, Sudley House obsahuje sbírky moderního umění a Tate Liverpool se sbírkami moderního umění z kolekce Tate Gallery.

Z Liverpoolu nevysílá žádná významná lokální televizní stanice. Město je pokryto vysíláním místních televizí sídlících v Manchesteru například ITV Granada a regionální studio BBC, i když některé vysílací studia se nacházejí v Liverpoolu. Ve městě sídlí některé televizní produkční společnosti například Mersey Television. V Liverpoolu jsou vydávány některé noviny s lokálním zaměřením - deník Daily Post a večerník Echo. Mezi místní rádiové stanice patří například BBC Radio Merseyside, Juice FM, Radio City a Magic 1548

Jednou z nejznámějších státních škol v Liverpoolu je Liverpool Blue Coat School, založená již roku 1708 a provozovaná dodnes. Významné soukromé školy ve městě jsou Liverpool College a St. Edward's College, která se nachází na předměstí Liverpoolu.

Ve městě sídlí tři univerzity - University of Liverpool, Liverpool Hope University a Liverpool John Moores University - původně polytechnika, která obdržela statut univerzity roku 1992. Další významnou vzdělávací institucí je Liverpoolská škola topických nemocí, založená pro řešení problémů souvisejících s námořním obchodem.

Liverpoolský institut divadelního umění byl založen roku 1996 Paulem McCartneym, bývalým členem skupiny Beatles, na podporu umělců a techniků. Tento institut je přidružen k Liverpool John Moores University.

V roce 2004 bylo Liverpoolské pobřeží vyhlášeno UNESCO památkou světového dědictví, odrážejíce tak význam města v rozvoji námořního obchodu a technologického rozvoje doků. Nejznámějším dokem je Albertův dok - první uzavřený dok postavený z nehořlavého materiálu a první stavba ve Velké Británii vybudovaná pouze z litiny, cihel a kamene. Autorem projektu byl Jesse Hartley. V 80. letech 20. století byl rekonstruován a obsahuje nejvíce chráněných staveb ve Velké Británii. Část původního doku je nyní sídlem Merseyside Maritime Museum, Muzeum Liverpoolu a Tate Liverpool. Další zajímavou stavbou je zde Stanley Dock Tobacco Warehouse, skladiště postavené roku 1901 a ve své době budova s největší zastavěnou plochou.

Další zajímavou oblastí je Pier Head, kde se nachází tři grácie - tři nejznámější Liverpoolské budovy. Royal Liver Building, postavená na počátku 20. století, ohraničená dvěma vysokými věžemi na jejichž vrcholech se nacházejí sochy Liver Bird (symbol Liverpoolu - pták vzdáleně připomínající orla). Cunard Building - původní ústředí lodní společnosti Cunard. Port of Liverpool Building - původní sídlo úřadu Mersey Docks and Harbour Board regulujícího provoz v doku.

Z rozhodnutí výboru pro Světové dědictví UNESCO bylo historické liverpoolské obchodní centrum kvůli připravovanému projektu výstavby, nazvaném Liverpool Waters, v roce 2012 zařazeno na seznam světových památek v ohrožení

Velké množství imigrantů a námořníků procházejících přístavem vedlo k tomu, že ve městě byly zastoupeny různá náboženství. Farním kostelem v Liverpoolu je anglikánský Our Lady and St Nicholas, který od roku 1257 stojí poblíž pobřeží. Dalšími významnými chrámy jsou řecký ortodoxní Church of St Nicholas (postavený v byzantském slohu) a Gustav Adolfus Kyrka (kostel švédských námořníků).

Bohatství Liverpoolu jako přístavního města se odrazilo ve výstavbě dvou katedrál. Obě byly postaveny ve 20. století. Anglikánská Liverpoolská katedrála, navržená sirem Gilesem Gilbertem Scottem, má jednu z nejdelších chrámových lodí, největších varhan a nejhlasitější zvonění. Římskokatolická Liverpoolská metropolitní katedrála měla být původně ještě větší než Liverpoolská katedrála ale z těchto plánů nakonec sešlo. Přesto se pyšní největším panelem barevného skla na světě.

V Liverpoolu se také nachází mnoho synagog. Jednou z nejvýznamnějších je Princes Road Synagogue. Existuje zde i jedna z nejstarších mešit ve Velké Británii, postavená již roku 1887 Williamem Abdullahem Quilliamem, právníkem, který konvertoval k Islámu. V současné době je hlavní městskou mešitou mešita Al-Rahma.

  1. Allerton and Hunts Cross                                      
  2. Anfield
  3. Belle Vale 
  4. Knotty Ash
  5. Mossley Hill
  6. Norris Green
  7. Old Swan
  8. Picton
  9. Princes Park
  10. Riverside
  11. Speke-Garston
  12. St Michaels
  13. Tuebrook and Stoneycroft
  14. Warbreck
  15. Wavertree
  16. West Derby
  17. Woolton
  18. Yew Tree
  19. Central
  20. Childwall
  21. Church
  22. Clubmoor
  23. County
  24. Cressington
  25. Croxteth
  26. Everton
  27. Fazakerley
  28. Greenbank
  29. Kensington and Fairfield
  30. Kirkdale


Podle údajů ze sčítání lidu v roce 2011 byla 84,8% obyvatel Liverpoolu White British, 1,4% White Irish, 2,6% White Other, 4,1% Asiat nebo Asian British (včetně 1,1% Britů v Indii a 1,7% Britů v Číně) ), 2,6% černé nebo černé Britové (včetně 1,8% černé Afriky) a 2,5% smíšené rasy. 1,8% respondentů pocházelo z jiných etnických skupin. ]Liverpool je domovem nejstarší britské černošské komunity, datující se nejméně do 30. let 20. století. Někteří černí Liverpudlians mohou vystopovat jejich předky ve městě zpět deset generací.  Brzy černí osadníci ve městě zahrnovali námořníky, děti obchodníků poslané k vzdělání a osvobozené otroky, protože otroky vstupující do země po roce 1722 byli považováni za svobodné muže.  Od 20. století, Liverpool je také známý pro jeho velké africko-karibské,  ghanské,  a somálské  komunity, tvořené z nedávnějších afrických potomků přistěhovalců a jejich následujících generací. Město je také domovem nejstarší čínské komunity v Evropě; první obyvatelé čínské čtvrti města přišli jako námořníci v 19. století.  Tradiční čínská brána postavená v čínské čtvrti Liverpoolu je největší bránou mimo Čínu. Liverpool má také dlouholetou filipínskou komunitu. Lita Roza, zpěvačka z Liverpoolu, která jako první získala britský hit číslo jedna, měla filipínský rodový původ. Město je také známé svou velkou irskou populací a historicky velkou velšskou populací.  V roce 1813 bylo 10 procent obyvatel Liverpoolu velšské, což vedlo k tomu, že se město stalo známým jako "hlavní město severního Walesu". Po začátku velkého irského hladomoru v polovině 19. století až dva miliony irských obyvatel lidé cestovali do Liverpoolu během jedné dekády, s mnoha následnými odjezdy do Spojených států.  1851, více než 20 procent populace Liverpool byl irský.  Na sčítání lidu v roce 2001 bylo 1,17% populace velšských a 0,75% se narodilo v Irské republice, zatímco 0,54% se narodilo v Severním Irsku , ale mnoho dalších Liverpudlianů je z velšského nebo irského původu. . Jiné současné etnikum zahrnují Ind, Latinské Ameriky,  Malajské,  a Jemenské. komunit, z nichž každá má několik tisíc.

Letiště

Letiště Liverpool Johna Lennona, které se nachází na jihu města, poskytuje přímé spojení do Velké Británie a Evropy do Liverpoolu. V roce 2008 odbavilo letiště přes 5,3 milionu cestujících  a dnes nabízí služby pro 68 destinací, včetně Berlína, Říma, Milána, Paříže, Barcelony a Curychu. Letiště jsou primárně obsluhovány nízkonákladovými leteckými společnostmi, zejména Ryanair a Easyjet, ačkoli v létě poskytují další charterové služby.

Liverpool je mezinárodně známý pro hudbu a je uznáván Guinnessovým světovým rekordem jako světové hlavní město popu. Hudebníci z města vytvořili 56 singlů č. 1, což je více než jakékoli jiné město na světě.  Nejúspěšnější mužská skupina a dívčí skupina v globální hudební historii obsahovala členy Liverpudlian. Liverpool je nejslavnější jako rodiště Beatles a během šedesátých let byl v popředí hnutí Beat Music, které by nakonec vedlo k britské invazi. Ve městě vzniklo mnoho významných hudebníků, včetně Billyho J Kramera, Cilla Blackové, Gerryho a Pacemakers a The Searchers. Vliv hudebníků z Liverpoolu, spojený s jinými kulturními zájmy doby, jako jsou básníci z Liverpoolu, přiměl amerického básníka Allena Ginsberga, aby prohlásil, že město bylo "středem vědomí lidského vesmíru".  Mezi další hudebníky z Liverpoolu patří Billy Fury, Hejno racků, Echo a Bunnymen, Frankie jde do Hollywoodu, Frankie Vaughan, Anathema, Ladytron, The Zutons, Obsazení, Atomic Kitten a Rebecca Ferguson. V roce 1990 hity La La 1990 "There She Goes" popsal Rolling Stone jako "zakládající kousek nadace Britpop." 

ITV region, který pokrývá Liverpool, je ITV Granada. V roce 2006 společnost Television otevřela novou zpravodajskou místnost v budově Royal Liver Building. Granadina regionální zpravodajská vysílání byla produkována v Albert Dock News Center během 80. a 90. let. BBC také otevřela novou redakci na Hanover ulici v roce 2006. Denní program časopisu ITV Toto ráno byl vysílán ze studií na Albert Dock až do roku 1996, kdy byla výroba přesunuta do Londýna. Granadův krátkodobý nákupní kanál "Obchod!" byl také produkován v Liverpoolu, dokud nebyl zrušen v roce 2002. [pochvalná zmínka potřebovaný] Liverpool je domovem televizní produkční společnosti Lime Pictures, dříve Mersey Television, která produkovala nyní zaniklé mýdlové opery Brookside a Grange Hill. Produkuje také mýdlovou operu Hollyoaks, která byla dříve natáčena v Chesteru a začala na Channel 4 v roce 1995. Všechny tři série byly / jsou natáčeny převážně v oblasti Childwall v Liverpoolu. Město má jeden deník: Echo, publikovaný skupinou Trinity Mirror. Liverpool Daily Post byl vydáván až do roku 2013. První britský online týdeník, jenž se jmenuje Southport Reporter (Southport a Mersey Reporter), je také jedním z mnoha dalších zpravodajských kanálů, které pokrývají město. Mezi rozhlasové stanice patří BBC Radio Merseyside, Capital Liverpool, Radio City, Radio City 2 a Radio City Talk. Poslední tři se nacházejí v Radio City Tower, která spolu s dvěma katedrály dominuje panorama města. Nezávislá mediální organizace Indymedia zahrnuje také Liverpool, zatímco časopis Nerve publikuje články a recenze kulturních akcí. Liverpool také vystupoval ve filmech;  viz Seznam filmů zřízených v Liverpoolu pro některé z nich. Ve filmech se město "zdvojnásobilo" pro Londýn, Paříž, New York, Chicago, Moskva, Dublin, Benátky a Berlín

Zdroj Wikipedie,Youtube

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky